اثرات نشستن‌های طولانی‌مدت چیست؟

ما هر روز در حالی که مشغول غذا خوردن، کار، مطالعه، تماشای فیلم و … هستیم، می‌نشینیم، بدون اینکه متوجه باشیم چقدر برای نشستن وقت می گذاریم. در پایان روز، به نظر می رسد که ما تمام روز را نشسته‌ایم و احساس آرامش کرده‌ایم، اما در حقیقت، نشستن طولانی مدت بی سر و صدا سلامت ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نشستن طولانی مدت توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از ده عامل اصلی بیماری و مرگ زودرس شناخته شده است. انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌کند از نشستن بیش از 90 دقیقه در یک زمان خودداری کنید. آیا نشستن طولانی مدت واقعاً بد است؟ نشستن طولانی مدت چه خطراتی دارد؟

تاثیرگذاری بر قلب و عروق و ریه

از یک طرف، نشستن طولانی مدت می‌تواند منجر به کاهش سرعت گردش خون، کاهش عملکرد قلب و به طور بالقوه آتروفی قلبی شود. از سوی دیگر، نشستن طولانی مدت با فعالیت بدنی کم، ورزش موثر ریه ها را محدود می‌کند که می‌تواند بر خون‌رسانی به قلب و ریه ها تأثیر بگذارد.

آلزایمر

نشستن طولانی مدت منجر به تجمع خون در اندام تحتانی و در نتیجه کاهش گردش خون می شود. این امر می‌تواند منجر به تامین خون و اکسیژن ناکافی به مغز و باعث سرگیجه، خلق و خوی ضعیف و کاهش عملکرد شناختی شود. همه اینها عوامل مهمی هستند که منجر به زوال عقل می شوند.

تصلب شرایین

نشستن طولانی مدت می تواند منجر به تجمع رسوبات کلسیم در رگ‌ها شود که منجر به تصلب شرایین خواهد شد. علاوه بر این، کاهش انقباضات عضلانی در پاها و کاهش جریان خون در اندام تحتانی می‌تواند خطر لخته شدن خون را افزایش دهد.

افرادی که بیش از 3 ساعت در روز در یک وضعیت ثابت می نشینند، دو برابر در معرض خطر ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی در اندام تحتانی هستند. کسانی که بیش از 12 ساعت به طور مداوم می نشینند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آمبولی ریه هستند. این خطر به ویژه برای افراد میانسال و مسن با افزایش چربی خون و افزایش ویسکوزیته خون بسیار مهم است. نشستن طولانی مدت یک عامل خطر بالقوه برای آنها است.

آسیب به قسمت‌های مختلف بدن

اگر شانه ها، گردن، کمر و پشت ما برای مدت طولانی در وضعیت تنش و ثابت باقی بمانند، نه تنها باعث گردش خون موضعی ضعیف می‌شود، بلکه سفتی و درد در این نواحی بروز خواهد داشت.

سرطان روده بزرگ

نشستن طولانی مدت می تواند به کاهش تحرک روده و معده منجر و باعث ماندن مواد مضر در روده بزرگ شود. این کار می‌تواند مخاط روده را تحریک کند. علاوه بر این، گردش خون ضعیف در نواحی شکم و لگن و ضعف سد ایمنی روده ای می تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش دهد.

چگونه می توان خطرات نشستن طولانی مدت را کاهش داد؟

حفظ وضعیت صحیح نشستن ضروری است. به خودتان یادآوری کنید که پشت خود را صاف نگه دارید، شانه ها را شل کنید و از روی هم انداختن پاها خودداری کنید. همچنین می توانید از یک بالشتک کمری برای کاهش فشار روی کمر استفاده کنید.

یکی از راه های ساده و مستقیم این است که بعد از مدتی نشستن به اطراف حرکت کنید! مطالعه ای که در سال 2021 در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شد، به فرمولی بهینه برای مقابله با خطرات نشستن طولانی مدت اشاره کرد. محققان دریافتند که نسبت 1:3 موثرترین “حالت” است، به این معنی که به ازای هر ساعت نشستن 3 دقیقه ورزش متوسط ​​تا شدید یا 12 دقیقه ورزش سبک انجام دهید.

استفاده از ساعت هوشمند می تواند به طور موثر این داده‌ها را ردیابی و ثبت کند. سری HUAWEI WATCH GT از نظارت بر ضربان قلب و فعالیت پشتیبانی می‌کند و به شما امکان می دهد ضربان قلب و سطح فعالیت خود را در حین ورزش و سلامت خود را در طول ساعات روزانه بررسی کنید.

اگر تمایل دارید برای مدت طولانی بنشینید و فراموش می‌کنید که بلند شوید و حرکت کنید، سری HUAWEI WATCH GT دارای ویژگی یادآوری فعالیت است. اگر بیش از یک ساعت بنشینید، به شما هشدار می دهد که بایستید. علاوه بر این، می تواند داده‌های فعالیت روزانه و هفتگی شما را ردیابی و به شما در برنامه ریزی ورزش و حفظ یک سبک زندگی سالم کمک کند.

نحوه روشن کردن یادآوری کم تحرک در ساعت‌های هوشمند هوآوی:

HUAWEI Health>Devices>click your device>Health monitoring>turn on the stand switch.

در اپلیکیشن Huawei Health، وارد بخش دستگاه‌ها شوید، ساعت هوشمند خود را انتخاب کنید، بخش نظارت بر سلامتی را انتخاب و گزینه Stand Switch را فعال کنید.

393 0 0

ارسال دیدگاه‌