[نکات و ترفندها] عناصر مهم در عکاسی مینیمالیستی

 [نکات و ترفندها] عناصر مهم در عکاسی مینیمالیستی

تصاویر داستانی پر از جزئیات احساسی یا حداقل جزئیات در کادر که تاثیری عمیق بر بیینده دارد؟ اگر شما هم به گزینه دوم یعنی عکاسی مینیمالیستی علاقه دارید، این مقاله را از دست ندهید.

مینیمالیسم در عکاسی به اندازه هر سبک هنری دیگر، ذهنی است. یعنی چیزی که برای یک بیننده ساده و آرام‌بخش به نظر می‌رسد ممکن است برای بیننده‌ای عمیق و پیچیده باشد یا برای دیگری اصلاً معنایی نداشته باشد. این قابلیت باز بودن راه تفسیر می‌تواند باعث شود که عکاس نسبت به اشتراک‌گذاری دید خود دچار تردید شود. یادگیری برخی از عناصر مینیمالیسم که به شما کمک می کند قدرت و ماهیت سوژه خود را به تصویر بکشید و تصاویر خود را از پیش پا افتاده به جذاب تبدیل کنید.

در ادامه شش عنصر از عکاسی مینیمالیستی وجود دارد که باید در هنگام ایجاد فریم های ساده و قدرتمند خود به آنها فکر کنید:

 1. سادگی

ساده نگه داشتن قاب تصویر به معنای خسته کننده نگه داشتن آن نیست. در واقع، یک رویکرد مینیمالیستی مستلزم تفکر دقیق، مشاهده و خلاقیت  و کار در محدوده‌های خاص است – بررسی اینکه چه مقدار اطلاعات باید حفظ شود و چه مقدار از تصویر قبل از از دست دادن تأثیر آن حذف شود.

 1. فضای منفی

کاری که شما با فضای منفی (یا خالی) انجام می‌دهید، برخلاف آن چیزی است که این اصطلاح دلالت می‌کند. فضای منفی عنصری است که تعیین می کند چشم چقدر آزادانه در تصویر حرکت و چشم را به مکانی برای استراحت هدایت می‌کند. فضای منفی می تواند صاف، بافت دار، رنگی و/یا حتی حاوی برخی جزئیات باشد. ما در زندگی روزمره با چنین بوم های باز و خالی احاطه شده ایم: آسمانی ابری، دریاچه ای آرام، پوششی از برف، مه غلیظی از مه، میدانی باز، دیواری بدون تزئین.

فضای منفی در عکاسی مینیمال دارای جرم بصری است. کلید میزان و قرارگیری فضای منفی، دستیابی به تعادل بین تأثیر آن و سوژه است. این باز بودن به منظور ایجاد فضای تنفس برای سوژه است، اما برجسته بودن سوژه را به طور کامل از دست نمی دهد. همه تصاویر برای تأثیرگذاری به فضای منفی گسترده نیاز ندارند.

 1. ترکیببندی قدرتمند

ترکیب بندی در عکاسی مینیمالیسم بیش از هر نکته دیگری، اهمیت دارد. قرارگیری جذاب سوژه هنگام خواندن تصویر توسط چشمان ما راحتی ایجاد می کند. در غیر این صورت، چشمان ما به دنبال لنگر در تصویر می گردند و این کار را بارها و بارها انجام می دهند تا زمانی که علاقه خود را از دست بدهیم. حتی اگر سوژه شما ممکن است کوچک‌ترین عنصر در کادر باشد، زمانی که چشم روی آن قرار می‌گیرد باید به مهم‌ترین عنصر تبدیل شود.

ترفندها:

 • اگر جریان تصویر درست به نظر نمی‌رسد، یک چرخش افقی ساده تصویر ممکن است راه حل مفید و آسانی باشد.
 • برای ارزیابی تعادل کلی ترکیب، تصویر را در اندازه کوچک مشاهده کنید.
 • همیشه استثناهایی در قاعده وجود دارد – گاهی اوقات سوژه به جلو و مرکز در کادر تعلق دارد.
 1. انزوا

از آنجایی که کادر بسیار کم خواهد بود، مهم است که در مورد ماهیت سوژه خود فکر کنید و اینکه ارتباط آن در کادر چگونه بر بیننده تأثیر می‌گذارد. چگونه سوژه را جدا می‌کنید، چه یک درخت تنها در مزرعه باشد یا یک پرنده روی سیم؟ با حذف سایر عوامل حواس پرتی از صحنه، بیننده می تواند واقعاً با سوژه ارتباط برقرار کند.

ترفندها:

 • در اطراف سوژه خود حرکت کنید تا زمانی که راهی برای جداسازی آن پیدا کنید. برای تغییر زاویه دید و حذف حواس‌پرتی‌های ناخواسته در کادر، تا زمین پایین بیایید یا به سمت آسمان بالا بروید.
 • اگر تغییر پرزپکتیو به هدف شما نمی رسد، از عمق کم فایل استفاده کنید تا پس زمینه خود را از موضوع اصلی جدا کنید. بوکه زیبا می تواند رنگ های ظریف و ملایمی را به فضای منفی شما بیاورد.
 1. رنگ

علاوه بر ترکیب‌های سیاه و سفید، رنگ های تند در مینیمالیسم قطعاً جایگاهی دارند. رنگ می تواند حجم بسیار زیادی شگفتی به تصویر هدیه بدهد. اهمیت آن در یافتن رنگ های مکمل است (به چرخه رنگ مراجعه کنید)، و اینکه چگونه آن رنگ‌ها سادگی شما را تکمیل می‌کنند.

بازی دیگر با رنگ استفاده از مقدار کمی از آن است. یک رنگ ساده می‌تواند عنصری باشد که چشم را به خود جلب کند.

ترفند:

چه از سیاه و سفید یا رنگی در عکس مینیمالیست خود استفاده کنید، باید در تن ها کنتراست وجود داشته باشد یا سوژه شما در دریای وسعت محو شود. این تضاد باید هم هماهنگ باشد و هم جسورانه تا احساس شود.

 1. خطوط و اشکال

خطوط پیشرو چشم ها را از طریق یک تصویر هدایت می کند و می تواند به احساس انزوا، جدایی، فاصله و مقیاس بیننده کمک کند. خطوط پیشرو اغلب ضروری هستند.

 

اشکال برای ایجاد حس انتزاعی در کادر شما خوب عمل می کنند. به استفاده از تکرار، تقارن یا هندسه برای کادربندی یک موضوع یا جلب توجه فکر کنید. سایه‌های قوی و منحصربه‌فرد نیز می‌توانند بیننده را مجذوب خود کنند و به درون کادر بکشند.

شما از چه ترفندهایی برای عکاسی استفاده می‌کنید؟ در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید!

201 0 0

ارسال دیدگاه‌