بیایید یک آزمایش انجام بدهیم: قلب شما چند ساله است؟

اعضای باشگاه مشتریان هوآوی، سلام!

آیا می‌دانید قلب شما چند ساله است؟ آیا با سن شما یکی است؟ مطالعه‌ای که با همکاری 41 کشور انجام و  در eClinicalMedicine (بخشی از The Lancet Discovery Science) منتشر شده، تأیید کرده است که بزرگسالان معمولاً سن قلب بالاتری نسبت به سن واقعی خود دارند، با تفاوت هایی به اندازه 40 سال. برای کمک به درک سن قلب خود، یک چک‌لیست سریع بر اساس اطلاعات موسسات تحقیقاتی بین المللی قلب آماده کرده‌ایم.

 • سوال 1: آیا از فشار خون بالا رنج می برید؟ اگر چنین است، 5 سال به سن واقعی خود اضافه کنید تا سن قلب شما مشخص شود. فشار خون بالا عامل اصلی بیماری های قلبی عروقی است و می‌تواند خطر حوادث قلبی عروقی مانند بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی و نارسایی قلبی را 2 تا 4 برابر افزایش دهد.
 • سوال 2: آیا مدت زیادی سیگاری هستید؟ اگر چنین است، 4 سال به سن خود اضافه کنید. مطالعات نشان می‌دهد که سیگار می‌تواند خطر بیماری عروق کرونر قلب را 2 تا 5 برابر و خطر بیماری های عروق محیطی را 10 تا 16 برابر افزایش دهد.
 • سوال 3: آیا سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید؟ اگر چنین است، 1 سال اضافه کنید. مطالعه‌ای که بر روی 500000 شرکت‌کننده انجام شده نشان داد افرادی که سابقه خانوادگی انفارکتوس حاد میوکارد دارند بیشتر در معرض خطر بیماری عروق کرونر قلب و کاردیومیوپاتی ایسکمیک هستند. این خطر با تعداد بیشتری از بستگان نزدیک که از بیماری قلبی رنج می برند بیشتر می‌شود.
 • سوال 4: آیا مرد هستید؟ اگر چنین است، قلب شما ممکن است 3 سال بزرگتر از سن واقعی شما باشد. یک وب‌سایت بین‌المللی عصر قلب بر اساس نمونه‌ای از 6 میلیون رکورد مشخص کرد که قلب مردان پیرتر می‌شود، زیرا مردان بیشتر سیگار می‌کشند و از استرس بیشتری رنج می‌برند.
 • سوال 5: آیا تمایل دارید تا دیروقت بیدار بمانید؟ اگر چنین است، 4 سال به سن فعلی خود اضافه کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که خواب کمتر از 5 ساعت در شب، خطر کلسیفیکاسیون عروق کرونر را بیش از 50 درصد افزایش می‌دهد. کلسیفیکاسیون عروق کرونر نشانه اولیه ضایعات شریانی است و می‌تواند منجر به یک سری مشکلات قلبی عروقی شود.
 • سوال 6: آیا نمک زیادی مصرف می‌کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، 2 سال اضافه کنید. رژیم غذایی پر نمک می تواند منجر به افزایش فشار خون و افزایش خطر ابتلا به اسکلروز عروقی شود.
 • سوال 7: آیا گوشت زیاد می خورید؟ اگر چنین است، 3 سال اضافه کنید. مصرف زیاد گوشت در مدت زمان طولانی می تواند منجر به مصرف بیش از حد چربی و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی شود.
 • سوال 8: آیا سبک زندگی کم تحرکی دارید؟ اگر چنین است، 4 سال به سن قلب خود اضافه کنید. بر اساس یک انجمن قلب مشهور جهان، سطح رسوب داخل عروقی به ازای هر ساعت نشستن 14 درصد افزایش می‌یابد که منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.
 • سوال 9: آیا از چاقی رنج می برید؟ اگر چنین است 4 سال اضافه کنید. بر اساس مطالعه قلب فرامینگهام، به ازای هر 1 افزایش در BMI، خطر نارسایی قلبی در مردان 5 درصد و در زنان 7 درصد افزایش می یابد.
 • سوال 10: آیا ضربان قلب شما در حالت استراحت کمتر از 75 ضربه در دقیقه است؟ اگر چنین است، 2 سال کم کنید. افزایش سریع ضربان قلب در حالت استراحت یک عامل خطر مستقل برای بیماری های قلبی عروقی است. افزایش 20 ضربه در دقیقه مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی را 30 تا 50 درصد افزایش می دهد.
 • سوال 11: آیا حالت روحی آرامی دارید؟ اگر چنین است 3 سال کم کنید. مطالعات نشان داده است افرادی که استرس بیش از حد و نوسانات هیجانی چشمگیر دارند 5 برابر بیشتر در معرض ابتلا به اسکلروز عروق کرونر هستند. آرامش ذهن نیز می تواند به محافظت از قلب شما کمک کند.
 • سوال 12: آیا اغلب آجیل می خورید؟ اگر چنین است، 2 سال کم کنید. آجیل سرشار از انواع مواد مغذی است که چربی خون را تنظیم کرده و سطح کلسترول خون را کاهش می دهد.
 • سوال 13: آیا روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش می‌کنید؟ اگر چنین است، 5 سال دیگر کم کنید. ورزش منظم طولانی مدت با تقویت بازسازی عضلات قلب و افزایش تحمل بدن در برابر بیماری های قلبی عروقی، قلب را تقویت می کند.

این سوالات به همان اندازه که یک تست محسوب می‌شوند، راهنما هم هستند. این نکات را در زندگی روزمره امتحان کنید تا سن قلب خود را کاهش دهید و به یاد داشته باشید که در صورت بروز هر گونه مشکل قلبی به موقع از کمک پزشکی استفاده کنید.

 

204 0 0

ارسال دیدگاه‌