آیا تنفس شما سالم است؟

آیا تنفس شما سالم است؟

اعضای باشگاه مشتریان هوآوی سلام!

به طور معمول، ما 12 بار در دقیقه در حالت آرام و 18000 بار در روز نفس می‌کشیم. آیا تا به حال به ذهنتان خطور کرده است که تنفس یک تمرین طولانی مدت است؟ و آیا به سلامت تنفس خود توجه کرده اید؟

بخش اول: تنفس، ظرفیت ریه و استقامت هوازی

رایج ترین روش برای ارزیابی عملکرد تنفسی، اندازه گیری ظرفیت ریه است. این شاخص، مقدار کل هوایی را که پس از نفس عمیق بازدم می شود اندازه گیری می‌کند که می‌تواند تا حدودی منعکس کننده پتانسیل عملکرد تنفسی باشد.

ظرفیت ریه بر اساس عوامل فیزیولوژیکی مانند قد، وزن و سن متفاوت است. به طور خاص، فیزیک بدنی، عملکرد عضلات تنفسی، اندازه قفسه سینه، عملکرد آلوئول‌های ریوی و مقاومت راه هوایی همگی از عوامل تاثیرگذار هستند.

ظرفیت کم ریه ممکن است نشان دهنده عملکرد ضعیف ریه باشد که حتی ممکن است باعث شود بدن در حالت هیپوکسی طولانی مدت قرار گیرد. هیپوکسی مغز باعث سرگیجه، اینرسی ذهنی یا حتی از دست دادن حافظه می‌شود، در حالی که هیپوکسی اندام ها قدرت اندام ما را تضعیف می و در نتیجه هنگام انجام تمریناتی با شدت کم، نفس کوتاه یا تنگی نفس ایجاد می کند.

ظرفیت ریه واجد شرایط اساس انجام تمرینات هوازی است. هر نفسی که استنشاق می‌کنیم از طریق ریه ها تهویه و سپس از طریق خون به کل بدن منتقل می‌شود. ماهیچه‌های اسکلتی و ماهیچه های قلبی از طریق تنفس داخلی هوا را مبادله می‌کنند. اگر ریه‌ها به خوبی کار نکنند، نمی‌توانید اکسیژن کافی را استنشاق کنید و ماهیچه های اسکلتی در حین ورزش، اکسیژن کافی را تامین نخواهند کرد.

بخش دوم: چطور ظرفیت ریه را بهبود دهیم؟

  1. تمرین تنفسی

به مکانی با هوای تازه بروید، در حالی که بازوهای خود را به طور طبیعی به سمت بالا دراز کرده‌اید، نفس عمیق بکشید تا ریه‌های شما هوای تازه را به اندازه کافی جذب کنند و زمانی که نمی‌توانید هوای بیشتری وارد کنید، نفس خود را برای یک تا دو ثانیه حبس کنید. کف دستان خود را بچرخانید و به تدریج بازوهای خود را پایین بیاورید، به جلو خم شوید و در همان زمان به آرامی بازدم کنید. هنگامی که تمام هوا را از ریه های خود خارج کردید، یک یا دو ثانیه نفس خود را نگه دارید.

  1. تمرینات هوازی را به طور منظم انجام دهید

تحقیقات نشان داده است که دو تا سه جلسه تمرین هوازی 30 دقیقه‌ای یا بیشتر در هفته می‌تواند عملکرد تنفسی را بهبود بخشد. با افزایش شدت تمرین، نیاز اکسیژن بدن برای تقویت عضلات اسکلتی افزایش می‌یابد. در این حالت ضربان قلب تند، تنفس عمیق و سریع می‌شود و خون بیشتری به اندام‌ها می‌رسد. ورزش طولانی مدت اجازه می‌دهد تا عملکردهای قلبی عروقی و تنفسی به خوبی آموزش داده شود.

در حین دویدن، اگر تنفس و مقدار تهویه با سرعت افزایش می یابد، سعی کنید تنفس را به طور یکنواخت حفظ کنید تا عضلات تنفسی را تمرین دهید. اگر احساس تنگی نفس می‌کنید، شدت ورزش را کاهش دهید یا برای جلوگیری از هیپوکسی ورزش را متوقف کنید.

  1. ساز بادی بزنید

نواختن فلوت یا ترومپت یا انجام بازی‌هایی مانند دمیدن شمع و بادکنک به حفظ خاصیت ارتجاعی سلول های ریه و برونش ها، پیشگیری یا کاهش آمفیزم ریوی و همچنین تقویت کنترل جریان هوا کمک می‌کند. اگر ابزار در دسترس نیست، فقط با سوت شروع کنید، که کمک کننده است.

  1. فریاد زدن را یاد بگیرید

یک مکان باز پیدا کنید و افکار، نگرانی، آرزوها، سوالاتی که هرگز از کسی نپرسیدید را فریاد بزنید، یا چیزی جز “آه -” نگویید، تا جایی که ممکن است بلندتر و صدای خود را طولانی‌تر کنید. این کار می تواند هوا را تخلیه و دی اکسید کربن را در ریه ها تا حد زیادی تصفیه کند که باعث انقباض آلوئول های ریوی می‌شود، خاصیت ارتجاعی ریه را افزایش می‌دهد، تنفس را عمیق می‌کند و در نتیجه ظرفیت ریه را بهبود خواهد داد.

بخش سوم: به مطالعه تنفسی ملحق شوید!

  1. ارزیابی تنفسی

آسیب عملکرد تنفسی مستعد نادیده گرفتن در مراحل اولیه است. مراقب افراد در گروه‌های پرخطر مانند سیگاری‌ها، افرادی که مرتباً در معرض آلودگی هستند و افرادی که در محیط‌های بالقوه خطرناک کار می‌کنند باشید، هوآوی یک الگوریتم طیف تنفسی ایجاد کرده است که از ارزیابی تنفسی پشتیبانی می‌کند که از معیارهای فیزیولوژیکی مانند تنفس بهره می‌برد. محدوده سرعت، صداهای سرفه، محدوده SpO2 و HRV توسط دستگاه‌های سری 4 HUAWEI WATCH جمع‌آوری شده است و نکات بهبودی را ارائه می‌کند. این امر قابلیت پیشرفت، تشخیص و درمان بیماری های تنفسی را آسان می کند.

  1. غربالگری خطر COPD

افرادی که عادت به سیگار کشیدن دارند، به طور منظم در معرض دود روغن قرار دارند یا در مناطقی با کیفیت هوای ضعیف هستند، با شیوع بالایی از بدتر شدن عملکرد ریوی و COPD مواجه هستند. متاسفانه میزان آگاهی، معاینه و تشخیص COPD نسبتا پایین است. به لطف مطالعه تنفسی، که خطر ابتلا به COPD را از طریق شاخص های فیزیولوژیکی مانند تعداد تنفس، SpO2، دمای بدن و صداهای سرفه بررسی می‌کند، مدیریت پیشگیرانه سلامت تنفسی در خانه می‌تواند به واقعیت تبدیل شود.

 

 

 

216 0 0

ارسال دیدگاه‌