روزانه به چه میزان خواب نیاز دارید؟

روزانه به چه میزان خواب نیاز دارید؟

 

خواب

همه ما به آن نیاز داریم، اما برخی بیشتر از دیگران به آن نیاز دارند. ممکن است دوستی داشته باشید که در شبانه روز تنها چهار تا پنج ساعت بخوابد تا بتواند کار کند یا دوست دیگری که به بیش از ده ساعت خواب در شب نیاز دارد. گفته شده شخصیت‌های تاریخی مشهوری مانند داوینچی، ادیسون و ناپلئون، به طور طبیعی کم خواب بوده‌اند. پس چرا برخی افراد به خواب کمتری نسبت به دیگران نیاز دارند؟ بیایید این راز را کشف کنیم.

  1. کم‌خوابی به صورت طبیعی، ریشه در ژنتیک دارد

افرادی که به صورت طبیعی کم خواب هستند، حدود 1 تا 3 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند. آنها می توانند نیمه شب به رختخواب بروند، صبح زود از خواب بیدار شوند و در طول روز انرژی کافی داشته باشند . تحقیقات علمی نشان می‌دهد که یک جهش ژنتیکی به این افراد اجازه می‌دهد تا با وجود خواب کمتر، عملکرد طبیعی داشته باشند.

جهش به معنای تغییر در یک توالی DNA است. جهش‌های ژنتیکی پدیده‌ای رایج هستند و تا زمانی که در ژن‌های کلیدی، تغییری رخ ندهد، بعید به نظر می‌رسد که تأثیر قابل‌توجهی داشته باشند.

با این حال، گاهی اوقات جهش‌های ژنتیکی خود را در ژن‌های کلیدی نشان می‌دهند، که ممکن است در مورد افرادی که به صورت طبیعی، کم‌خوابی دارند هم صدق کند.

مطالعه‌ای که در مجله علمی Science منتشر شده نشان می‌دهد که افراد مبتلا به جهش‌های ژن DEC2 برای استراحت کافی فقط باید به طور متوسط ​​6.25 ساعت در شب بخوابند، در حالی که سایر شرکت‌کنندگان به صورت میانگین ​​به 8.06 ساعت خواب در شب نیاز دارند. به همین دلیل، افراد مبتلا به جهش ژن DEC2 می توانند با وجود کمتر خوابیدن، در طول روز عملکرد عادی داشته باشند.

مقاله ای که در Neurons (مجله برتر علوم اعصاب) منتشر شده ، نشان می‌دهد که افراد دارای ژن کم‌خوابی، جهش ADRB1، فقط باید چهار تا شش ساعت در شب بخوابند. با این حال، این جهش ژنتیکی غیر معمول است و ممکن است تنها در 1 نفر از هر 25000 نفر رخ دهد.

  1. خواب بسیار کم یا خواب بسیار زیاد می‌تواند به سلامتی ما آسیب بزند

 

برخلاف افرادی که به صورت طبیعی کم‌خواب هستند، افرادی وجود دارند که به صورت متوسط، به خواب بیشتری نیاز دارند. سازمان‌های بهداشت خواب تخمین می‌زنند که تنها 2 درصد از مردم خواب طولانی دارند. بیشتر بزرگسالان 18 تا 64 ساله تقریباً به هفت تا نه ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. کم خوابی می تواند بر سلامت جسمی و روانی شما فشار وارد کند.

تحقیقات منتشر شده در مجله Annals of Behavioral Medicine نشان می‌دهد افرادی که کمتر از شش ساعت در روز می‌خوابند مستعد احساسات منفی مانند عصبی بودن، تنهایی، تحریک‌پذیری، افسردگی و همچنین علائم فیزیکی مانند کمردرد، سرگیجه و ناراحتی معده هستند. بدتر از آن، خوابیدن کمتر از شش ساعت برای سه شب متوالی، شدت این علائم را افزایش می دهد.

کم خوابی بر سلامت قلب و عروق نیز تأثیر بسزایی دارد.  مطالعه مشترکی که توسط تعدادی از دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها انجام شد نشان داد افرادی که کمتر از شش ساعت خواب شبانه دارند در مقایسه با افرادی که شش تا نه ساعت می‌خوابند 20 درصد بیشتر در معرض خطر سکته قلبی هستند. کمبود خواب مزمن سیستم ایمنی بدن را آسیب پذیرتر می کند و خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

خواب بیش از حد نیز می‌تواند مضر باشد، چراکه باعث افزایش تری گلیسیرید، یکی از شاخص های مهم چربی خون و کاهش کلسترول خوش‌خیم می شود و خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند گرفتگی عروق را افزایش می‌دهد. خواب زیاد می تواند سطح قند خون را در بدن افزایش دهد و قند خون بالا یک عامل خطر مهم برای دیابت نوع 2 است.

مطالعات هم‌چنین نشان داده‌اند که خواب بیش از 9 ساعت در شب می تواند عملکرد شناختی مغز را به میزان قابل توجهی کاهش دهد که منجر به خطر طولانی مدت بیماری آلزایمر می شود. نتایج منتشر شده در مجله بین المللی BRAIN حاکی از آن است که خواب بیش از حد می تواند منجر به حوادث قلبی عروقی و صدمات مغزی و تخریب شناختی شود.

  1. هیچ مدت زمان استاندار یکسانی برای خواب وجود ندارد که برای همه افراد صدق کند

ما نباید کیفیت خواب خود را فقط با مدت زمان آن بسنجیم، بلکه باید با احساسی که بعد از بیدار شدن داریم نیز آن را ارزیابی کنیم. اگر روز بعد، پس از هفت ساعت خواب احساس استراحت کامل کردید، احتمالاً هفت ساعت خواب برای شما کافی است. نیازی نیست که خود را مجبور کنید برای مدت طولانی تری بخوابید.

با این حال، اگر روزی 10 ساعت می‌خوابید و روز بعد همچنان احساس ضعف می‌کنید، به این معنی نیست که فردی هستید که به خواب زیادی نیاز دارد، زیرا افرادی که طولانی می‌خوابند، پس از یک خواب طولانی احساس شادابی می‌کنند.

در عوض، این موارد نشانه‌ای از این است که کیفیت خواب شما ضعیف است و می‌توانید در این مورد، با پزشک خود مشورت کنید.

داشتن بهترین خواب مستلزم درک کامل مسائل مربوط به خواب است. دستبند هوشمند HUAWEI Band 8 خواب شما را در زمان واقعی نظارت می‌کند و سیستم جدید و بهبودیافته HUAWEI TruSleepTM 3.0 را به همراه دارد که به‌طور دقیق مشکلات خواب را بر اساس طیف وسیعی از شاخص‌های فیزیولوژیکی شناسایی می‌کند.

 

 

 

 

198 0 0

ارسال دیدگاه‌