قابلیت های امنیتی HarmonyOS

 • این موضوع 0 پاسخ، 1 کاربر را دارد و آخرین بار در 2 سال، 4 ماه پیش بدست Huawei به‌روزرسانی شده است.
نمایش 0 پاسخ رشته ها
  • 0 #306
   Huawei
   کاربر

   با قابلیت های امنیتی اضافی سیستم عامل HarmonyOS هوآوی آشنا شوید

   سیستم عامل اندروید با تمام مزایایی که دارد، از امنیت مطلوبی برخوردار نیست که ریشه در معماری این سیستم عامل دارد و هنوز ضعف‌های آن برطرف نشده است. هواوی با سیستم عامل HarmonyOS از همان نقطه صفر توسعه توجه ویژه‌ای به امنیت و محافظت از حریم خصوصی کاربران داشته است. اما HarmonyOS نسبت به اندروید چه مزایای امنیتی دارد؟

   افراد مجاز؛ اطلاعات مجاز؛ دستگاه‌های مجاز

   هواوی در طراحی سیستم عامل هارمونی OS از یک سیستم امنیتی همه جانبه استفاده کرده است که تضمین می‌کند فقط افراد مجاز؛ آن هم تنها به اطلاعات متعلق به خود دست پیدا می‌کنند و افراد غیرمجاز دسترسی به داده‌های کاربران پیدا نخواهند کرد. اما این امر چگونه تحقق پیدا می‌کند؟

   هنگامی که کاربران با HarmonyOS وسایل مختلف چون تلفن همراه، تبلت و کامپیوتر شخصی خود را یکدیگر متصل می‌کنند تا یک ابر دستگاه (Super Device) ایجاد شود، احراز هویت چند عاملی با استفاده از همه دستگاه‌ها انجام می‌شود. این مکانیزم امنیتی که به عنوان احراز هویت مشارکتی شناخته می‌شود، تضمین می‌کند تنها کاربران مجاز قادر خواهند بود به وسایل خود دسترسی پیدا کنند و جلوی دسترسی‌های غیرمجاز را می‌گیرد.

   همچنین دستگاه‌ها تنها زمانی قادر به عضویت در یک Super Device خواهند بود که تأیید امنیتی را با موفقیت طی کنند و دارای قابلیت‌های امنیتی برای محافظت از داده‌های کاربر نیز باشند. به لطف مکانیزم‌های امنیتی پیشرفته پیاده سازی شده، اگر یک دستگاه مورد حمله قرار بگیرد یا کنترل آن به دست افراد غیرمجاز بیفتد؛ بلافاصله از Super Device خارج می‌شود تا داده‌های کاربر با تهدید روبرو نشود.

   HarmonyOS تنها به اطمینان از دسترسی افراد مجاز به داده‌ها و دستگاه‌های مجاز بسنده نمی‌کند و داده‌ها نیز طبقه بندی می‌شوند. در Super Device تنها وسایلی که امنیت آنها مورد اطمینان باشد؛ آن هم کاملاً بسته به ضریب امنیتی قادر به دسترسی به داده‌ها خواهند بود و وسایل با امنیت پایین‌تر بدون اجازه کاربر قادر به دسترسی به داده‌های با طبقه بندی امنیتی بالاتر نخواهند بود. همچنین این در سیستم وسایل با امنیت پایین‌تر قادر به کنترل وسایل با امنیت بالاتر نیستند.

   به این ترتیب وسایل غیر ایمن و غیر مطمئن هرگز اجازه دستیابی به داده‌های حساس کاربر را نخواهند داشت و حتی اگر مورد حمله قرار بگیرند، تهدید امنیتی جدی متوجه داده‌ها و وسایل دیجیتال نخواهد بود.

   فروشگاه  AppGallery؛ مکانی امن برای دریافت اپ و بازی

   هارمونی OS یک راهکار جامع برای اطمینان از امنیت اپلیکیشن ها دارد و کاربران با خیال آسوده می‌توانند اپلیکیشن ها و بازی‌های موجود بر روی فروشگاه AppGallery را نصب کنند. تنها در صورتی اپلیکیشن ها مجوز انتشار بر روی فروشگاه AppGallery را پیدا می‌کنند که به طور کامل بررسی شده باشند و امکان انتشار اپلیکیشن ها بدون بررسی جامع آنها وجود ندارد.

   یک اپلیکیشن برای انتشار بر روی AppGallery پیش از هر چیز باید هویت توسعه دهندگان یا ناشر آن احراز شود. سپس اپلیکیشن ها تحت بررسی جامع قرار می‌گیرند و از نظر وجود هرگونه کُد مخرب، حفره امنیتی، بدافزار و نقض حریم خصوصی کاربران و بررسی می‌شوند.

   افزون بر قوانین سخت‌گیرانه فروشگاه AppGallery برای انتشار اپلیکیشن ها و نظارت دائمی بر رفتار توسعه دهندگان، خود سیستم عامل HarmonyOS نیز اپلیکیشن ها را هنگام نصب از نظر آلوده نبودن به هرگونه کُد مخرب بررسی می‌کند. همچنین این سیستم عامل دارای فناوری‌های پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند تهدیدهای ناشناخته را شناسایی و متوقف کند.

   آنچه که اشاره شد تنها ادعاهای هواوی نیستند و رویه امنیتی فروشگاه AppGallery و همچنین سیستم عامل HarmonyOS موفق به کسب تأییدیه های معتبر شده‌اند. برای نمونه هسته امنیتی TEE OS بکار رفته در HarmonyOS گواهی + EAL5 را اخذ کرده که بالاترین گواهی برای هسته سیستم عامل‌های تجاری است. خود سیستم عامل HarmonyOS نیز دارای گواهی + EAL4 است.

   اطمینان بالا با حالت Pure Mode

   یکی دیگر از قابلیت‌های امنیتی برجسته  HarmonyOS یک حالت ویژه به نام Pure Mode است. این حالت اختیاری که توسط کاربر قابل فعال سازی و غیر فعال سازی است، تنها اجازه نصب اپلیکیشن های موجود بر روی فروشگاه AppGallery را می‌دهد تا از این طریق کاربر در برابر نصب اپلیکیشن های تأیید نشده محافظت شود.  در وجود قابلیت Pure Mode کاربران می‌توانند همواره مطمئن باشند تنها اپلیکیشن های مورد تأیید بر روی گوشی‌های آنها در حال اجرا است و از اپلیکیشن های نامطمئن در امان خواهند بود.

   هواوی در طراحی HarmonyOS از همان ابتدا به امنیت آن توجه کامل داشته است و در همکاری با نهادهای استانداردسازی معتبر جهانی چون GSMA و ETSI، یک سیستم عامل امن‌تر طراحی کرده است. امنیت بالای HarmonyOS نسبت به اندروید تنها یک ادعا نیست و این سیستم عامل بالاترین تأییدیه های امنیتی در دنیای سیستم عامل‌های تجاری را کسب کرده است.

   با HarmonyOS کاربران می‌توانند با اطمینان بیشتری از وسایل دیجیتال خود استفاده کنند و نگرانی کمتری نسبت به داده‌های حساس و حریم خصوصی خود داشته باشند.

نمایش 0 پاسخ رشته ها
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.